The Secret World
The Secret World, bütün gizemiyle sizleri bekliyor.
Cadıların bütün sırları ortaya çıkacak! Hadi Durma Sen de Katıl Aramıza! 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Terimler Sözlüğü

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Clíodhna Clodagh

avatar

Mesaj Sayısı : 25
Kayıt tarihi : 23/04/10

MesajKonu: Terimler Sözlüğü   Perş. Nis. 29, 2010 6:56 pm

TERİMLER SÖZLÜĞÜ

Cadıların Sınıflandırılması

Coven Cadıları & Büyücüleri: Coven’lar, bir arada yaşayan en az üç kişilik cadı ve büyücü gruplarıdır. Bu cadılar ve büyücüler, büyülerini beraber yapmayı tercih edip beraber hareket ederler. Her cadının ya da büyücünün bir coven’a katılmak gibi bir zorunluluğu yoktur.
Solitary Cadılar & Büyücüler: Cadılar ve büyücüler, kendi başlarına da çalışmayı tercih edebilirler ki böyle cadı ve büyücülere Solitary denir. İki solitary cadı ya da büyücü beraber büyü yapıyorsa bu, ‘ortaklık’ adını alır.
Psödo Cadılar & Büyücüler: Psödo cadılar ve büyücülerin annesi veya babası cadı veya büyücü değildir, bu yüzden kendileri de cadı veya büyücü sayılmazlar. Gerçek bir cadının ya da büyücünün aracılığıyla, bazı varlıklarla anlaşma yapmışlar ve bir takım sihirli güçler kazanmıştırlar ancak büyüleri, normal cadıların ve büyücülerinki kadar güçlü değildir. Buna rağmen, Üçler Yasası’na (Üçler Yasası için bakınız: Cadı ve Büyücü Dünyasının Yasaları) bağlı olmamaları onları normal cadı ve büyücülerden daha tehlikeli kılmaktadır.

Morteuslar

* Morteuslar, benliklerini korumaya devam eden ve büyünün Necromancy denen dalı sayesinde hayata döndürülmüş insanlardır.
* Biraz solgun olmaları dışında tamamen normal görünmelerine rağmen, davranışlarıyla ölü olduklarını bir şekilde hissettirir ve en yakınlarında bile bir huzursuzluk yaratırlar.
* Sadece güneşin olmadığı süre boyunca yaşarlar. Güneşin doğuşuyla beraber, güneşi görsünler ya da görmesinler, küle dönüşürler ancak güneş battığında, küle dönüştükleri yerde tekrar vücut bulurlar.
* Dirilmeleri ve ölmeleri, taktıkları bir tılsım –içinde zümrüt barındıran herhangi bir şey- çıkana kadar devam eder ancak Morteuslar, bunları kendileri çıkartamazlar. Sadece Morteusu canlandıran kişi tılsımı çıkartarak onu tekrar huzura kavuşturabilir.
* Tılsımın bir başka etkisi, Morteusların karakterlerini korumalarına rağmen, tılsımı yapan kişinin emirlerine uymak zorunda olmalarıdır.
* Morteuslar, ölümden sonraki hayata dair bir şey hatırlayamamalarına rağmen, dünyada olmamaları gerektiğinin farkındadırlar ve bundan büyük bir rahatsızlık duyarlar.
* Bir Morteus yaratmak kolay değildir. Birkaç yüzyıldır, yani Necronomicon sırra kadem bastığından bu yana, beş taneden fazlasını yaratana bile rastlanmamıştır. İradesi ya da büyü gücü ne kadar güçlü olursa olsun bu sayıyı geçen olmamıştır.
* Bir kez Morteus haline getirilmiş, sonrasında tılsımı çıkartılıp huzura kavuşturulmuş bir kişi tekrar diriltmek mümkün değildir.
* Psödo cadılar ve büyücüler, Morteus yaratmanın yakınında bile değildirler.

Necronomicon

(Öncelikle, bakınız: Cadı ve Büyücü Dünyasının Yasaları, Üçler Yasası; Psödo Cadılar & Büyücüler ve Morteuslar.) Necronomicon, varlığı büyücülerin arasında bile bir efsane olarak anılan, kadim bir kitaptır ve yerine dair en ufak bir ipucu bile yoktur henüz. Bu kitabın bulunmasıyla iki şeyin gerçekleşmesi mümkündür.
I. Buradaki metotla kişinin, sınırsız sayıda Morteus yaratmayı başarabilmesi.
II. Psödo cadıların, kandan cadılar kadar güçlü büyüler yapabilmelerinin ve üçler yasasından muaf olmalarının sağlanması.
Bu kitabı bulan kişi, kendisine hem cadılardan ve büyücülerden, hem de Morteuslardan bir ordu yaratabilir.

Cadı ve Büyücü Dünyasının Yasaları

A. Sabit Sayı:
Yaratılışlarında sahip oldukları büyük güçlerin etkisiyle cadılar ve büyücülerin dünyayı ele geçirmesini engellemek içinmiş gibi duran ve kendi kendini uygulayan bir doğa kanunudur. Dünyanın yaratıldığı günden bu yana, aynı anda hayatta olabilecek cadı ve büyücülerin sayısı bellidir.
  Madde I: Yeni bir cadı ya da büyücü doğduğunda, en yaşlı cadı ya da büyücülerden biri ölür. Bu yaş, 2010 yılında ortalama elliyse de bir zamanlar yirmi beşe kadar düştüğü olmuştur. Cadılar ya da büyücüler, kendi kanlarında boğularak ölürler.
  Madde II: Birinci maddede bahsi geçenin dışındaki bütün ölümler, bu denklemin dışında kalır. Bir büyücü, doğal olanın dışında bir şeyden ölür ya da öldürülürse, yerine bir başkasının gelmesi söz konusu olmaz.


B. Üçler Yasası:
Üçler yasası, gerçek cadı ve büyücülerin tamamını etkileyen bir çeşit doğa yasasıdır. ‘Yaptığınız kötülük, size üç katıyla geri döner.’ Bu yasanın işlemediği üç istisnai durum vardır:
I. Büyünün amacı iyiyse, yarattığı kötü ve beklenmedik sonuçlar, bunun dışındadır.
II. Meşruu müdafaa söz konusuysa, yapılan kötü büyüler bunun dışındadır.
III. Normal bir insanın isteği, yani bir nevi intikam melekliği söz konusuysa yapılan büyüler bu yasanın dışındadır.

C. Kadim On Üçler Divânı’nın Anayasası:
Bir doğa kanunu olmayan, Kadim On Üçler Divânı tarafından hazırlanmış, ihlali halinde Kadim On Üçler Divânı mahkemeleri tarafından belirlenen bir cezanın alınacağı anayasadır.
  I. Merkezi Yönetim:

Madde 1: Kadim On Üçler Divânı, zamanın başından beri var olan ve dünyadaki en başarılı on üç cadının veya büyücünün oluşturduğu bir cadılar meclisidir.
Madde 2: Divân’ın on üç yüksek üyesi, on üç farklı ülkenin on üç farklı kentinde yaşar. Ülkeler ve iller şu şekildedir: Amerika Birleşik Devletleri, Washington; Almanya, Berlin; Japonya, Tokyo; Mısır, Kahire; Rusya, Moskova; Norveç, Oslo; İrlanda, Dublin; İspanya, Madrid; Fransa, Paris; İtalya, Roma; Belçika, Brüksel; Arnavutluk, Tiran; Türkiye, Ankara.
Madde 3: Büyü dünyasını ilgilendiren kararları, olağanüstü haller hariç, yılda bir kez, üyelerden birinin yaşadığı on üç şehirden birinde toplanarak verirler.
Madde 4: Kararlar oy çokluğuyla alınır.
Madde 5: Toplantıları Divân Başkanı yönetir. Divân Başkanı, Divân üyelerinin arasından, onların oylarıyla seçilir.
Madde 6: Eğitim aşamasındaki büyücü ve cadılara ders verenler de Divân’ın yüksek üyeleridir. ‘Mentor’ diye de anılırlar. Dersler ve derslerin verildiği iller şu şekildedir: Temel Cadılık Kuramı, Paris; Ateş Hakimiyeti, Madrid; Hava Hakimiyeti, Roma; Su Hakimiyeti, Oslo; Toprak Hakimiyeti, Kahire; Yıldızlar ve Yıldızların Yorumlanması, Ankara; Ruhani Kehanetler, Brüksel; Hayaletler, Moskova; Druid Büyüleri, Dublin; Necromancy, Tiran; Voodoo, Washington; Dönüşme ve Dönüştürme, Tokyo; Lanetler ve Çözümleri, Berlin.
Madde 7: Kadim On Üçler Divânı, uluslar arası bir hal aldığı, çoğu insanın da bildiği bir dil olduğu için derslerinde ve toplantılarında İngilizceyi kullanmaktadır.
Madde 8: Divân üyeleri, bulundukları ülkenin en yüksek yöneticisi konumundadırlar.
Madde 9: Kadim On Üçler Divânı üyeleri, eğitimlerini tamamlamalarının ardından en iyi öğrencileri arasından seçilmiş bir nevi sıradan insanların Üniversitelerindeki asistanlar gibi bir maiyetle beraber yaşar. Bir Divân üyesi öldüğünde ya da kendi isteğiyle emekliye ayrıldığında, yerine asistanlarından birisi geçer. Divân üyeleri arasında yapılan oylamada en fazla oyu alan asistan Divân üyesi olmaya hak kazanır.
Madde 10: Divân Üyeleri’nin seçiminde, herhangi bir eşitlik durumunda Divân Başkanı’nın oyu, iki oy sayılır.
Madde 11: Divân Üyeleri’nin asistanları, bağlı oldukları üyenin ülkesinde sorumluluğu kendisine verilmiş bir bölgenin yönetiminden sorumludur.
  II. Kadim On Üçler Divânı Destek Kadrosu:
  a. Kadim On Üçler Divânı’na Bağlı Yüksek Mahkeme:

Madde 1: Cadıların ve büyücülerin gizli dünyasında adaletin sağlanmasından sorumlu mahkeme, Kadim On Üçler Divânı’na bağlı Yüksek Mahkeme’dir.
Madde 2: Mahkemeyi, mahkeme başkanı yönetmektedir.
Madde 3: Mahkemenin hakimleri, savcıları ve avukatları bulunur. Avukatlar, sanıklara Divân tarafından atanmaktadır.
Madde 4: Belli bir yeri olmayan mahkeme, gezicidir. Mahkeme başkanı, hakimlere, savcılara, avukatlara ve sanıklara, duruşmanın yerini ve zamanını bildiren bir pusula iletmekle yükümlüdür.
Madde 5: Mahkeme Başkanını görevden alma ve mahkemeyi yargılama yetkisi, ancak Kadim On Üçler Meclisi’nindir.
Madde 6: Kadim On Üçler Divânı’na Bağlı Yüksek Mahkeme, Divân Üyeleri’ni yargılayamaz. Divân Üyeleri, yine Divân’dan seçilmiş bir mahkeme tarafından yargılanabilir.
Madde 7: Avukat, savcı ve hakimler, sıradan insanların Hukuk Fakültelerinden birinden diploma almalıdırlar ancak hakimlerin bunun üzerine bir yıl fazladan Büyücü Hukuku üzerine eğitim görmeleri gerekmektedir.
  b. Kadim On Üçler Divânı’na Bağlı Uluslar Arası Heyet:

Madde 1: Milletler arasında koordinasyonun sağlanabilmesi için bir uluslar arası heyet bulunur ve bu heyet, Kadim On Üçler Divânı’na bağlıdır.
Madde 2: Uluslar Arası Heyet’te çeşitli ülkelerden delegeler vardır.
Madde 3: Uluslar Arası Heyet’in Başkanı, aldıkları kararları uygulamaya sunmadan önce Kadim On Üçler Divânı başkanına sunmakla yükümlüdür.
Madde 4: Uluslar Arası Heyet’in aldıkları kararlardan yargılanması, Kadim On Üçler Divânı’na Bağlı Mahkeme tarafından değil, bizzat Divân Üyeleri’nce gerçekleştirilir.
Madde 5: Uluslar Arası Heyet, her öğrenci grubuna, dolaştıkları ülkenin dilinden İngilizceye tercüme yapabilecek bir tercüman atamakla yükümlüdür.
  c. Kadim On Üçler Divânı’na Bağlı Koruyucular:

Madde 1: Koruyucular, atandıklar kişi ve grupların güvenliğinden sorumludurlar.
Madde 2: Baş Koruyucu Kadim On Üçler Divânı, diğer koruyucularsa baş koruyucu tarafından atanır.
Her öğrenci grubunun başında bir koruyucunun olması zorunludur.
Madde 3: Her Divân Üyesi’nin güvenliğinden sorumlu, sabit bir koruyucu bulunur.
Madde 4: Uluslar Arası Heyet’e ve Yüksek Mahkeme’ye de birer koruyucu atanır.
  d. Druidler:

Madde 1: Büyü dünyasının doktorları olan Druidlerin bulundukları ülkede, özellikle cadı veya büyücü olan hastaları bulmaları ve tedavi etmeleri gerekir.
Madde 2: Druidlerin maaşı,Kadim On Üçler Divânı tarafından, tedavi ettikleri hasta sayısına göre verilmektedir.
Madde 3: Druidlerin sıradan insanların kaderlerine mümkün olduğunca az karışmaları ve birisini kurtarmak pahasına bile olsa, kimliklerini ele vermemeleri gerekmektedir.
  III. Gizliliğin Korunması

Madde 1: Şartlar ne olursa olsun, bir cadı ya da büyücü, sıradan bir insana cadı ve ya büyücülerin varlığından bahsedemez. Sıradan insanlarla yaşayan öğrencilerin ailelerine gereken sahte açıklamalar, Kadim On Üçler Divânı’na bağlı memurlarca yapılacaktır.
Madde 2: Sıradan insanlara herhangi bir büyü gösterilemez ancak bundan haberleri yoksa, onlara göstermeden yardım edilebilir. Büyünün sıradan insanlara, sahteymiş gibi sunulması ve bundan gelir elde edilmesiyse, sadece Kadim On Üçler Divânı’nın denetimi altındadır. Bu yolla elde edilen gelirlerle ve diğer vergilerle, öğrencilerin eğitimi sağlanmaktadır.
Madde 3: Geleneksel dönemlere ait cadı ve büyücü kıyafetlerinin ve kimliğimizi ele verebilecek diğer her türlü şeyin günlük hayatta kullanılması, genel olarak yasaktır.

_________________
Some people say that I have the hearth of a child, I do, it's in jar on my desk.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Terimler Sözlüğü
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
The Secret World :: KARANLIK MAHZEN-
Buraya geçin: